wtorek, 24 stycznia 2017

Jabłczan kreatyny i jego działanie


Kreatyna to jeden z najpopularniejszych suplementów na świecie. Do wyboru mamy monohydrat, jabłczan, ester etylowy, azotan i chlorowodorek kreatyny oraz wiele innych. Tym razem trochę na temat jabłczanu, czyli jednej z częściej wybieranych przez sportowców odmian kreatyny.


Kwas jabłkowy jest kwasem o pochodzeniu naturalnym, występuje on w największej ilości w owocach a także w kłączach chociażby żurawin, borówek czy jarzębiny. Jest to częsty dodatek do leków, syropów, pastylek do ssania. W artykułach spożywczych spotykamy go w formie regulatora kwasowości, chociażby w napojach, przetworach owocowych, herbatkach smakowych. W znaczeniu sportu doceniany w szczególności za właściwości przemian energetycznych, co może wspomagać zwiększanie masy i siły mięśni. Głównym zamysłem syntezy cząsteczki kreatyny oraz kwasu jabłkowego była poprawa bioretencji  kreatyny, przyspieszenie jej wchłaniania i zwiększenie stabilności w organizmie . 

Jabłczan kreatyny (TRI-CREATINE MALATE) stanowi cząsteczkę stworzoną z połączenia jabłczanu oraz trzech cząsteczek kreatyny. Taka kombinacja pozwala zwiększyć poziom energii, ponieważ jabłczan jest wykorzystywany w cyklu Krebsa. Ponadto korzyścią jest wzrost stopnia rozpuszczalności, redukcja problemów żołądkowych oraz polepszenie resyntezy ATP. 

Zażywanie jabłczanu pomaga we wzmacnianiu muskulatury. Jabłczan kreatyny jest często wykorzystywany przez sportowców wytrzymałościowych, kulturystów na redukcji, czy też przez fighterów. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz